Pesztó: történet, regionális hagyományok, híres receptek és házi elkészítés
A mai bejegyzésben egy igazán különleges olasz finomságot mutatok be: a pesztót. Ez az illatos és ízletes szósz világszerte meghódította a gasztronómia szerelmeseit, miközben szorosan kötődik liguriai gyökereihez. Ismerjük meg a történetét, a regionális hagyományokat, a híres recepteket, amelyekben használják, és végül, hogyan készíthetjük el otthon.
A pesztó története
A pesztó, különösen a genovai pesztó hagyománya, az ókori Rómáig nyúlik vissza. A "pesto" kifejezés a genovai "pestâ" igéből származik, ami annyit jelent, mint zúzni vagy törni, utalva a hagyományos elkészítési módra, mozsárral és törővel. Az első írásos említések a 19. századból származnak, de úgy tartják, hogy már jóval korábban léteztek kezdetlegesebb változatai.
Regionális hagyományok
Bár a pesto Liguriában született, több olasz régió is kialakította saját változatait:


Liguria: itt a genovai pesztó a király. A fő összetevők a friss bazsalikom, fenyőmag, fokhagyma, parmezán, pecorino sajt, só és extra szűz olívaolaj. Hagyományosan mozsárban és törővel készítik, bár manapság sokan turmixgépet használnak.
Szicília: Szicíliában megtalálható a trapanese pesto, amely paradicsomot, mandulát és bazsalikomot tartalmaz. Ez egy rusztikusabb és robusztusabb szósz, mint a liguriai változat.
Toszkána: itt található egy kevésbé ismert változat, a "pesto alla carrettiera," amely szárított paradicsomot, petrezselymet, fokhagymát és paprikát tartalmaz.

Híres pesztós receptek

A pesztó hihetetlenül sokoldalú, és számos ételben használható. Íme néhány híres recept:
Trofie al pesto: Egy hagyományos liguriai étel, a „trofie” kis spirál alakú tészta, amely tökéletesen illik a pesztóhoz, és felszívja teljesen az ízét.
Pasta al pesto: A „trofie” mellett a genovai pesztó jól párosítható más típusú tésztákkal is, mint a „trenette”, „linguine” vagy spaghetivel.
Pesto alla trapanese: Szicíliában ezt a változatot általában „busiate” tésztával tálalják, amely kézzel készített friss tészta.
Lasagne al pesto: Liguriában a lasagne-t gyakran pesztó rétegekkel készítik a hagyományos ragu helyett, így könnyű és illatos étel a végeredmény.
Pesto és burgonya: egy egyszerű, de ízletes köret, főtt burgonya, amelyet egy bőséges kanál pesztóval ízesítenek.

Hogyan készítsünk pesztót otthon
A pesztó otthoni elkészítése egyszerű, és az eredmény messze felülmúlja a boltban vásárolt változatokat. Íme a klasszikus genovai pesztó receptje:

Hozzávalók:
50 g friss bazsalikomlevél
2 gerezd fokhagyma
30 g fenyőmag
60 g reszelt parmezán
20 g reszelt pecorino sajt
100 ml extra szűz olívaolaj
Egy csipet durva só
Elkészítés:
Mozsár előkészítése: mossuk meg és óvatosan szárítsuk meg a bazsalikomleveleket. A mozsárban zúzzuk össze a fokhagymagerezdeket egy csipet sóval, amíg krémes állagot nem kapunk.
Fenyőmag hozzáadása: adjuk hozzá a fenyőmagot, és folytassuk a zúzást, amíg homogén pasztát nem kapunk.
Bazsalikom: adjuk hozzá a bazsalikomleveleket apránként, körkörös mozdulatokkal zúzva. Ez a technika lehetővé teszi, hogy a bazsalikom illóolajai felszabaduljanak anélkül, hogy oxidálódnának.
Sajtok: adjuk hozzá a reszelt sajtokat, és alaposan keverjük össze.
Olaj: végül adjuk hozzá az olajat folyamatos keverés mellett, amíg krémes állagot nem kapunk.
Alternatív módszer turmixgéppel:
Ha gyorsabb elkészítést preferálunk, használhatunk turmixgépet. Tegyük az összes hozzávalót az olaj kivételével a turmixgépbe, és pár másodpercig aprítsuk. Ezután folyamatos aprítás mellett adjuk hozzá az olajat vékony sugárban, amíg elérjük a kívánt állagot. Ügyeljünk arra, hogy a pesztó ne melegedjen túl a feldolgozás során, hogy ne változzon meg az íze.
Jó tippek
Az otthon készült pesztó néhány napig eláll a hűtőszekrényben, ha egy réteg olajjal lefedjük, hogy elkerüljük az oxidációt. Kis tartályokban vagy jégkockatartóban is lefagyaszthatjuk, hogy mindig kéznél legyen.
Remélem, hogy ez az utazás a pesztó világában inspirált téged arra, hogy otthon is kipróbáld.
Jó étvágyat és kellemes pesztó készítést kívánok!
A GENOVAI PESZTÓnak dedikált cikkünk ITT
Dávid Ilona
A cikk olasz változata ITT olvasható
Comments